Gönderen Konu: BORSA DERSLERİ  (Okunma sayısı 46661 defa)

borsa-tilkisi

 • borsa tilkisi
 • Yönetici
 • Kahraman Üye
 • *****
 • İleti: 5207
  • Profili Görüntüle
Ynt: BORSA DERSLERİ
« Yanıtla #20 : 03 Mart 2012, 22:20:16 »
SİNYALE BAK
Hisse senedi alım-satımı için sinyaller veren, görsel, bilgisayarlarla hazırlanmış modeller kurun.
Bu modeli kurmanın çok ağır ve meşakkatli iş olduğunu unutmayın.

BUNUN BİLDİK BİR ŞEY OLDUĞUNU FARK ET
Bu sinyalin, sizin otomatik düşünme aracınız olduğunu düşünün.
Lehinize çalışacağını hayal edin.

ONDAN RAHATSIZLIK DUYMA
Bu yöntemi denediniz ve ona güveniyorsunuz.
Haklı güveninizin olduğu sürece ondan rahatsızlık duymanızın hiçbir sebebi yoktur.
Haklı güven; bilgi ve deneyimin sonucudur.

SONUÇ
UZUN VADEDE KESİN BAŞARI VE KAZANÇ
Bir yazar şöyle diyor; “ Önce, bütün hayatını yaptığın belli bir işlemde ortaya koymazsan, başına hiç bir kötülük gelmez. Bu işlem ne olursa olsun.. Sonra, en kötü ihtimalin ne olduğunu bilirsen, bu sana inanılmaz özgürlük verir. Gerçek, ödülün ne olduğunu kestiremediğin zaman, riskin ne olduğunu kestirebilmendir. ”

Borsa, riskin en yüksek olduğu yatırım enstrümanlarının başında gelir. Yatırımcı ödülün ne olduğunu genellikle kestiremez. Ödül, tahmin edilenden çok fazla olabilir. Ama riski de kestiremez. Eğer riski küçümserse bu, batışı da olabilir.

Hisse senedi işlemlerinde ne yaparsanız yapın yanlışlıklar olabilir. Borsa düşündüğünüz gibi gitmeyebilir. Burada gözden kaçırılmaması gereken en önemli olay riskin kontrolüdür. Risk kontrol edilemezse, kaybeden mutlaka yatırımcı olur. Risk yeteri kadar ciddiye alınmazsa, yatırımcının sonunu mutlaka hazırlar.

Bütün piyasalarda daima risk vardır. Eğer başarılı olunmak isteniyorsa o piyasanın riskine saygılı davranmak gerekir. Bu yapılmazsa, eninde sonunda riske mağlup olunur.

Usta borsa sihirbazlarından birinin söylediği şu risk kavramı, sanki her şeyi açıklıyor gibi. Diyor ki “ Hem hayatta hem de tradingde kazanmak için iki temel kural var.
1. Bahse girmezsen kazanamazsın
2. Elindeki bütün oyun fişlerini kaybedersen bir daha bahse giremezsin. ”
Bütün sermaye, hisse senedi yatırımı için kullanılmamalıdır. Gayrimenkul, döviz ve sabit getirili enstrümanlardan oluşan bir portföy yapılmalıdır. Tüm servetin 1/2' si gayrimenkul, 1/4' ü döviz, 1/8’i sabit getirili enstrüman kalan 1/8’i hisse senedi olursa risk asgariye indirilmiş olacaktır. Boğa piyasasında sabit getirili enstrüman azaltılarak,  hisse senedi lehine oran artırılabilir.

Borsadaki toplam sermaye içerisindeki %2 lik bir kayıp, toplam servetin içerisinde çok küçük bir oran olacaktır ki buna tahammül edilir.

Borsa içerisindeki mevcut para ile çeşitlendirme yapılmalıdır. Sermaye büyüdükçe çeşitlendirme artırılmalıdır. Yani hisse senedi çeşidi artırılabilir. Farklı senetler ve farklı sektörler olmasına dikkat edilmelidir.

Asla borsa trendine karşı olan sistem kullanılmamalıdır. Bunun istisnası kabul edilmez.

Bir pozisyona girerken mutlaka stop fiyatı verilmelidir. Eğer fiyatlar yukarı devam ediyorsa, stop fiyatının yerleri yukarı doğru değiştirilmelidir. Bu, iz takip eden indikatör ile yapılabilir. Stoplar sigortadır

ÇÖZÜM
RİSKİ KONTROL EDEMEZSEN HİÇ BİR ŞEYİ KONTROL EDEMEZSİN.
BAŞARI
HİSSE SENEDİ İŞLEMLERİNDE HER POZİSYONDA  MUTLAKA STOPLAR VERİLMELİDİR. STOP FİYATI SİGORTADIR
                                                                                 -2-borsa-tilkisi

 • borsa tilkisi
 • Yönetici
 • Kahraman Üye
 • *****
 • İleti: 5207
  • Profili Görüntüle
Ynt: BORSA DERSLERİ
« Yanıtla #19 : 03 Mart 2012, 22:19:25 »
BORSA YATIRIMCISI İÇİN BAŞARININ MODELLENMESİ
İNANÇLAR, ZİHİNSEL FAALİYETLER ve STRATEJİLER
İNANÇLAR
Para önemli değildir.
Borsa işlemlerinde kaybetmek doğal bir şeydir. Risk kontrol edilmelidir.
Borsa bir oyundur.
Başarı için zihinsel hazırlık ( prova ) şarttır.
Başlamadan önce oyun kazanılır.
ZİHİNSEL DURUM
Her ne olursa olsun kendi dışında başka bir şeyi suçlama.
Hata olursa, buna neyin sebep olduğunu araştır, bul ve tekrar etme.
Borsa konusunda sabırlı ol.
Borsa seni sinirlendirmesin.
Yanlışlıklardan korkma.
Çok iyimser olma.
Başarının anahtarı, sonuçlardan sorumlu olmaktır.
ZİHİNSEL STRATEJİ
AL-SAT sinyallerine bak !
Bunun bildik bir şey  olduğunu fark et !
Ondan rahatsızlık duyma !
ÇÖZÜM
HİSSE SENEDİ İŞLEMLERİNDE AL-SAT SİNYALLERİ VEREN SİSTEMİ KULLAN VE DAHA ÇOK ÇALIŞ
BAŞARI
GÜNE BAŞLARKEN KURALLARINI VE GÜN BİTİMİNDE YAPILAN İŞLEMLERİNİ GÖZDEN GEÇİR
İNANÇLAR
İnanç kelimesi daha ziyade dini anlatımda kullanılan bir kavramdır. Gerçek anlamda inanç, insanın hayatına anlam kazandıran, onu yönlendiren prensipler, hırslardır. İnançlar; insanı çalıştıran, başarıya ****üren tek yoldur. İnançlar, insan beyninin komutlarıdır. Tıpkı bir bilgisayara verilen komutlar gibidir. İnançlar, mükemmelliğe giden yoldur. Doğru kullanıldığında iyi bir hayatın yaratılmasındaki en güçlü araçlardan birisidir. Yanlış kullanıldığında ise bu etki tersine dönebilir.
İnançlar, bize yol gösteren araçlardır. Eğer doğru kullanılırsa her şeyi başarmamızı sağlarlar. Eğer borsa ve hisse senedi işlemlerinde mükemmel olmak istiyorsak, mükemmelliğe ulaşan insanları modellemeliyiz. Yani onları taklit etmeliyiz. Buradaki problem hangi inançlara sahip olmalıyız ve bunları nasıl geliştirmeliyiz ? sorusudur.

Borsa gibi acımasız bir piyasada başarılı olan insanların inançlarını modelleyecek olursak, başarıya giden ilk adımı atmış oluruz. Mükemmelleşebiliriz.. Yapılacak ilk iş, bu insanları bulmak, mümkünse görüşmek veya hayat hikayelerini oku***** inançlarını taklit etmektir. Sıkıntı; böylesine başarılı insanların çok az oluşu ile başarılı hayat öykülerini veya inançlarını anlatan yayınların çok az olmasıdır. Az olmasına rağmen yinede vardır. Onların yazdıklarını defalarca okuyup, her kelimesinin üzerinde durup ve düşünerek, inançlarını modellememiz gerekir.
Bir ayrıntıyı anlatmadan geçemeyeceğim. Olumlu inançların  her zaman başarıyı garanti etmeyeceği bilinmelidir. Hele borsa gibi her gün, her şeyin değişebileceği bir piyasada yanlışlıkların olması kaçınılmazdır. Borsa işlemlerinde devamlı kazanmayı garanti eden hiçbir sihirli formül yoktur. Ama doğru inançlar seçilip uygulanırsa, gerektiğinde geliştirilip değiştirilebilirse uzun vadede mutlaka kazanılacaktır.
Dünyadaki en ünlü traderler, inançları açısından üç yol izliyorlar. Bu izledikleri üç yolu taklit edebilirsek onların  ulaştıkları sonuçlara ulaşamasak bile yaklaşabiliriz. Burada kabul etmemiz gereken şey, bu ünlü traderlerin neredeyse konularında bir deha olmalarıdır. Ama herkes deha değildir.
Bütün başarılı traderlerin hayat öyküleri veya röportajları incelendiği zaman ortak inançları görülmektedir. Yapılması gereken, bu inançların modellenmesidir.

Borsa hakkında modelleme için üç önemli unsur vardır. İnançlar, zihinsel durum, zihinsel strateji.
Para önemli değildir.
Fazla kazanmak için yapılan hisse senedi işlemleri insanı kaybetmeye zorlar ve kayıpların en önemli nedenlerinden biri budur. Para çok önemli olduğu zaman, insan zararı kısa kesip kazançta oturamaz. Oysa bu altın kuraldır. Kazanç beklentisi makul düzeyde tutulmalıdır. Fazla kazanma beklentisi, gerçekçilikten uzak bir tutum izlememizi sağlar ve bu hayal kırıklığı yaratır. Bu hayal kırıklığının maliyeti çok yüksek olabilir.

Borsa işlemlerinde kaybetmek doğal bir şeydir.
Sık söyleyeceğim gibi altın kural, zararı kısa kesip kazançta oturmaktır. Kaybetmek dünyanın sonu değildir. Önemli olan zararı kısa kesmektir. Eğer hisse senedi işlemlerinde zarar kısa kesilmezse, küçük kayıplar, orta büyüklükteki kayıplara, orta büyüklükteki kayıplarda yüzleşmek zorunda kalacağımız kocaman kayıplara dönüşecektir. Buradaki kayıpları başarısızlık diye nitelendirmek yanlıştır. Ne yaparsanız yapın yanlışlık ve kayıp olacaktır. Bu, borsa işlemlerinin doğasında vardır. Risk daima kontrol altında bulundurulmalıdır. Risk kavramı ayrıca anlatılmıştır.

Borsa bir oyundur.
Hayat gibi.. Hayatta da kazanılır veya kaybedilir. Her ikisini de doğal karşılamak gerekir. Önemli olan oyunu kurallarına göre oynamaktır. Kurallara u***** para kaybetmişsen doğru bir şey yapmışsın demektir. Eğer kurallara uymadıysan zihinsel hazırlıkların yeterli değildir. Daha uygun şartlar için hazırlanmak gerekir. Hisse senedi işlemleri sevilen bir iş, bir oyun olarak görülmeli, bu oyun bizi rahatlatmalıdır. Bütün ihtimallere inanmalı, sorumluluktan kaçmamalı ve başarısızlıktan korkmamalıdır. Yapılan işe konsantre olunup değişkenliği ve ilginçliğine oyun olarak bakabilirsek bu inancımız güçlenir daha çok zevk alabiliriz.

Başarı için zihinsel hazırlık (prova) şarttır.
Zihinsel provanın adı bilgidir. Borsa işlemlerine başlamadan önce mutlaka çok çalışmak şarttır. Hatta bütün olumlu ve olumsuz şartlar yaşanmış olmalıdır. Tüm teknik analiz bilgileri öğrenilmiş ve deneyim kazanılmış olmalıdır. Bu çok zaman isteyen ve meşakkatli bir iştir. Tüm süper traderler borsa ile ilgili muazzam çalışmalar yapmışlar, kendi işlemleri için   modeller geliştirmişlerdir. Başarılı olabilmek ve kazanmak  için yeterli bilgi ve deneyim oluşmalı ve bunların zihinde provası yapılmalıdır. 

Başlamadan önce oyun kazanılır.
Çok çalışma, planlama ve zihinsel prova sayesinde , gelecekte olmasını istediğimiz olaylar sanki şimdi oluyormuş gibi zihinde canlandırılmalıdır. Bu tip inançlara sahip olanlar uzun vadede kazanır ve aksiliklerin üzerinden gelmeleri daha kolay olur.
PSİKOLOJİ

Borsa işlemlerinin başarılı ve uzun ömürlü olması için verimli, huzurlu ortamda çalışmak gerekir. Borsaya asla insan kendi sorunlarını getir**lidir.

İnsanları genellikle olumsuz borsa deneyimleri  etkiler. Endişe, hırs, korku, yapılan işi çok etkiler. Hissi olarak girilen pozisyonlar genellikle kayıp ile sonuçlanır.

Arka arkaya kayıplar gelirse, faaliyetler azaltılarak beklemek gerekir. Böyle durumlarda işlem yapmaya zorlanmak insanı mahveder. Geri çekilmek en iyisidir.

Yayınlanan borsa dergileri ve bültenleri daima piyasanın gerisinde kalır. Çünkü olmuş olaylar hakkında bilgi verirler. Borsa kapandıktan sonra yorumcular borsa endeksinin neden düştüğünü veya çıktığını anlatırlar. Bu iş, genellikle deneyimsiz trader’lar veya trader’lık yapmayan kişiler tarafından yürütülür. İyi trader işlem yapar.

Hisse senedi piyasasını anlamaya çalışma çabası boş bir çabadır. Para kazanmaya konsantre olmalı, borsa ve piyasayı anlamaya değil.

Daha fazla para kazanmanın en iyi yollarından biri hedef belirlemek, grafiklere konsantre olmak, bilinç ve bilinç altını kazanmaya yönlendirmektir.

Ne  kadar disiplinli olunursa  o kadar çok kazanılır. 

TEKNİK
Borsa işlemlerinde başarı sağlamak için grafik okumak şarttır. Grafik ile çalışmak sörf yapmaya benzer. İyi bir dalgayı yakalamak gerekir. Bu dalganın fiziksel ve kimyasal özelliklerini bilmeye gerek yoktur. Sadece nerede ve ne zamanda hareket edeceğinizi bilmek yeterli olabilir. Bu nedenle grafiklere yardımcı olarak kullanılan yüzlerce indikatör ve karmaşık formüllerinin bütün detaylarını bilmeye gerek yoktur. Neyin, nerede kullanılmasını bilmek yeterli olacaktır.

Hangi bilgiye sahip olursanız olun, ne yaparsanız yapın, yanlış yapabilirsiniz. Bu nedenle riski mutlaka kontrol altında tutmak gerekir. Herhangi bir işlemde asla borsadaki toplam sermayenin % 2 ’sinden fazlası riske atılmamalıdır.
Daima trend takip edilmeli ve yöntemlerden asla vazgeçil**lidir. Bu konuda hiçbir istisna kabul edilmez. Böylelikle yapılan işlemler birbiri ile aynı olur, kötü işlem gerçekleşmez.

İyi sistem, trend takip eder. Borsada, trend olmayıp yatay hale geldiğinde, bu sistem kazanç sağlamayacaktır. Sermaye eriyebilir. Kenarda beklemek daha doğru olacaktır.

Kullanılan sistemi, kısa vadeden uzun vadeye sık sık değiştirmek gerekir.

Optimizasyon şüphelidir. Herkes geçmiş için mükemmel bir sistem yaratabilir. Bunu yıllarca denemiş birisi olarak rahatlıkla söyleyebilirim.

Temel veriler gereksizdir. Borsa ve piyasa her türlü haberleri iskonto etmiştir. Çünkü;
1. Temel analizde kullanılan bilgiler doğru olmayabilir,
2. Temel analistin gerçek değer hesabı hatalı olabilir,
3. Borsa ve piyasa yanlışını bir süre düzeltmeyebilir ve hisse senedi gerçek değerine ulaşmayabilir.

Borsa ve teknik analiz konularında kazanmak için belirleyici kurallar  ;
1. Göreceli güç (sistem göstermelidir)
2. Uzun vadeli trend (sistem göstermelidir)
3. Alım-satım yapılacak   noktanın belirlenmesi (günlük grafiklerde sistem göstermelidir)
4. Mevcut grafik formasyonu (Formasyon tespiti soyut olduğundan görsel analizle yapılmalıdır.)
5. Hacim gücü (sistem göstermelidir) Yalnız hacim değildir. Hacim gücü ve hacim verileri yanlış çalışabilir.
Bakınız,   İMKB den kaynaklanan hatalı verilerin teknik analize etkileri.
6. Her seviyede stop fiyatı (sistem göstermelidir)

Bir pozisyona girerken mutlaka stop fiyatı verilmelidir. Eğer fiyatlar yukarı devam ediyorsa, stopların yerleri yukarı doğru değiştirilmelidir. Bu, iz takip eden indikatör ile yapılabilir. Stoplar sigortadır.

SONUÇ ve BAŞARI
GÜNE BAŞLARKEN KURALLARINI VE GÜN BİTİMİNDE YAPILAN İŞLEMLERİNİ GÖZDEN GEÇİR

Zihinsel durum , insanın kendi düşüncelerini kontrol altında tutmasıdır. Bir başka deyişle disiplindir, zihnin terbiye edilmesidir. Bununla ilgili birtakım sorunlar yaşanır. Eğer bu sorunlarla baş edebilirsek zihinsel durumumuzu kontrol altına alarak başarıya ulaşmamızı kolaylaştırabiliriz. Borsa işlemleri yaparken genellikle iki tip sorun görülür. Birincisi teknik bilgi eksikliği, diğeri zihinsel durumlarıyla ilgili sorunlarıdır. Teknik bilgi ile olan sorunlar, bu yazının konusu değildir. Yatırım veya tradingin zihinsel durumlarıyla ilgili sorunlar genellikle aşağıdakilerdir.

Her ne olursa olsun, kendi dışında bir başka şeyi suçlama.

Buna, sonuçlardan sorumlu olmamak da diyebiliriz. Borsada yatırımcılar, kendi dışındaki olayları suçlamak eğilimindedir. Toplumumuzda bunu destekler. Borsa suçlanır, oysa borsanın yatırımcıdan haberi yoktur. İçeriden yapılan hisse senedi işlemleri suçlanır. Daha doğrusu yolunda gitmeyen ne varsa, onların hepsi suçlanır. Trader, kendisi dışında bir şeyi suçladığı zaman, aynı hatayı tekrar edecektir. Çünkü iş kontrolden çıkacaktır. Oysa, tüm aksilikler traderin kendisine aittir ve trader bunu kabullenmek istemez. Bunu kabullenmek gerekir ama  kendisini acımasızca suçlaması da gerekmez. Başarı veya başarısızlık.. Hangisi olursa olsun bunları kendimiz yaratırız. Önemli olan onları denetlemek, olayları akışına bırakmamaktır. Hisse senedi işlemlerinde zarar mutlaka olacaktır. Bu inancı geliştirmek gerekir. Bu nedenle başka bir şeyi suçlamak bize hiçbir şey kazandırmayacaktır. 

Hata olursa, buna neyin sebep olduğunu araştır, bul, tekrar etme.     

Borsa işlemlerinde ne yaparsanız yapın, ne kadar bilgili olursanız olun, yanlışlıklar olacaktır. Bu hataların faturası, para kaybetmektir. Yapılan hataları sadece para kaybetmek olarak algılarsak zihinsel durumumuz bozulur. Kim para kaybedince sevinebilir ki ? Ama, tanrının bize armağan ettiği en mükemmel  bilgisayar olan beynimizi doğru kullanabilirsek bu hatalar bize daha sonra avantaj olarak geri döner. Genellikle yapılan hatalar;   
1. Sistemimizden olabilir, sistemimizi geliştirmeliyiz.
2. Borsa , olmadık yerde döner, stop olur ve zarar edebiliriz. Bu hata zaten bizden kaynaklanan bir şey olmadığından stop fiyatının kıymetini anlarız.
3. Bir formasyon hatalı görülüp erken davranılır ve boyumuzun ölçüsünü alabiliriz. Bir daha formasyonları daha iyi değerlendirebiliriz. 
4. Hisse senedi işlemlerinde para kazanıldığında sorun yoktur. Ama herhangi bir hata nedeniyle para kaybedildiğinde hemen geri dönerek nerede hata yaptım, neden para kaybettim sorularının cevaplarını aramak öğrenmeye farklı bir boyut katacaktır. Hatalardan korkanlar her şeyin ters gideceğini düşünür ki buda başarıyı engeller.  Engeller daha sonra psikolojimizi ve zihinsel durumumuzu bozar. 

                                                                     
ÇÖZÜM
İmkanı olan traderler, alım-satım yaptıkları hisse senedi grafiklerinin arşivlerini tutabilirler, üzerlerine alım-satım noktalarını işaretleyebilir ve daha sonra bunları inceleyebilirler. Olağ***tü fayda sağlayacağı görülecektir.

Borsa konusunda sabırlı ol.

Sabır erdemdir, zaferin anahtarıdır. Borsada sabır, kazançtan emin olanların tavrıdır. Acemi yatırımcılar yeteri kadar sabır gösteremez, küçük kazançları alır ve piyasadan çekilirler. Fiyatlar yukarı hareketini sürdürdüğü sürece yeniden alım  cesaretini gösteremezler. Bu cesareti göstermek aslında zordur. Biraz sabretme cesaretini gösterse daha kazançlı çıkacaktır. Kazançta otur, altın kuralının altındaki mantık, sabır gösterme kabiliyetidir. Formasyonların oluşmasını bekleme sabrını göstermeyebilirler. Buradaki sabırsızlık genellikle insanı sadece hizaya sokar.

Sık sık alım satım yaparak borsada para kazanılacağı zannedilir ki bu yanlışların en büyüklerinden birisidir. Doğru olanı; doğru zamanda , doğru hisse senedi alarak yükseldiği sürece sabretme becerisi göstermektir. Bana soranlara istedikleri hisse senetlerinin grafiklerini önlerine koyuyor ve soruyorum: Bak bakalım diyorum, ciddi kazancın olduğu bana bir gün bul ! Yok .. Bir günde hiçbir zaman hiçbir şey olmuyor. Peki, sabır göstermesi süresi ne kadar olmalıdır ? Bu yatırımcının bakış açısına göre değişmektedir. Benim yaptığım simülasyonlarda bu süre genellikle 40-50 günü geçmez. Bu süreden sonra fiyatların sıkışmaya gideceğini söyleyebilirim. Bu uzun vadeli yatırımcı için bir şey ifade etmeyebilir ama bir trader için çok şey ifade edecektir.

Borsa seni sinirlendirmesin.

Sinirlendirmesin, çünkü senin sinirliliğinden borsanın haberi yok ! Özellikle arka arkaya kayıplar gelirse traderin sinirleri altüst olur. Para kaybedilmesine trader kısmen tahammül edebilir. Ama sinirlerin bozulması traderi mahveder, öldürür. Israr etmenin hiçbir anlamı yoktur.. Hiç bir şey sinirlerimizin altüst olmasına değmez. Borsa  savaştır. Bu savaşta sinirler bozuluyorsa kaybedeceğiniz kesindir. Kaybedilen bir savaşa girmenin anlamı yoktur. Direnç göstermeye çalışmak anlamsızdır. Geri çekil.. Nasıl olsa kazanabileceğin bir savaş çıkacaktır. Ona hazırlan. Hisse senetleri kaçmıyor. Eğer daha da becerilemiyorsa psikolojik destek alınmalıdır.
Öneriler;
1. Uzun süre ekran başında kalmak sinirleri bozar, hisse senedi piyasasında bir saatte, bir günde bir şeyler olmuyor. Mümkün olduğunca ekran karşısında kalmaktan uzak dur. Dünya istatistiklerinden birini söyleyeyim, “ Günlük işlem yapanların en az % 50’ si uzun vadede borsada tüm servetlerini kaybedeceklerdir ”. Burada bahsedilen borsadaki para değil, tüm servettir. Hiç kimsenin de o, % 50’ lik kısma girmesini arzu etmem.
2. Aracı kurumlara ya hiç gitme, yada çok az git. Sık işlem yapmak hiçbir işe ******az. Sadece aracı kurumun sevgilisi olunur. Aracı kurumlar bana kızacaktır !
3. Ara sıra kendine tatil ver, mükafatlandır. Hisse senetlerine hiç bakma. Özellikle sık trading yapanlara çok faydası olacaktır.
4. Eğer aldığınız hisse senedi sinirlerinizi bozuyorsa, sat. Akşam, rahat uyu.

Yanlışlıklardan ve yanlış zamanlardan korkma.

Çok  güzel bir atasözümüz vardır. “ Korkunun ecele faydası yoktur”. Elbette burada kast edilen para kaybetme korkusudur. Borsa ve hisse senetleri yaşayan bir varlık gibidir. Size alım içinde, satım içinde zaman tanıyacaktır. Zihinsel durumunuzu kontrol altına aldığınız zaman yanlışlıkların ve yanlış zamanların daima olacağını bileceksiniz. Korku ile işlem yapanların alacakları tek ortak karar vardır. Karar alamamak veya yanlış karar almak. Korkunun en yoğun yaşandığı zamanlar kaos zamanlarıdır. Kaosa teslim olmaktansa “ Al sana bir kaos daha ”  deyip kenara çekilmek olmalı, olayı saygıyla karşılamalı, hatta espri katmalıdır. Ben böyle zamanlarda “ bu filmi daha önce seyrettim ” deyip kenara çekiliyorum. Faydasını anlatamam. Direnmek boşunadır. Böyle yanlışlık ve yanlış zamanlarda durumu kabullenip sakin olmaya  ve bundan en az kayıpla kurtulmaya çalışıyorum.   Hayatta, her şey planladığımız ve düşündüğümüz gibi gitmeyebilir. Eğer zihinsel durumumuzu buna göre ayarlarsak yanlışlıkların altından kalkmanın çok kolay olacağını göreceksiniz.

Çok iyimser olma.

Normal hayatta iyimserlik bir erdem olarak kabul edilir. Sağlıklı yaşamak için olmazsa olmaz kuralların başında geldiği, uzmanları tarafından sık anlatılır. Buna hiçbir itirazım yok. Ancak borsa konusunda fazla iyimserlik faydadan çok zarar sağlayabilir. Hisse senedi piyasası anlaşılamaz ve kendi içerisinde düzensizlik gösterir. Her an, her şey değişebilir. Örneğin;
1. Bir formasyon tamamlanmış, ölçüm yapılmış ve belli bir yere kadar gidebileceği hesap edilmiş olabilir. Hesaplamalar doğrudur da. Eğer bu düşünceye inanılırsa, olayın gerçekleşmesi beklenir. Olay değişebilir, bırakın beklenen hedefe ulaşması formasyona geri dönebilir. Çok iyimserlik düşüncesi bizi ruhen çok rahatsız edecektir. Yapılması gereken borsa ve piyasalarda her an her şeyin olabileceği düşüncesini zihnimize sokmaktır. Bu korku değil, her şeye hazırlıklı olmaktır.
2.  Hisse senedi, trendini yukarı kırmış ve bunu her şeyiyle teyit etmiş olabilir. Alım yapılabilir. Trend tekrar geri döner. Teknik analiz, bunu belli ölçülerde kabul eder ve literatüre girmiştir. Ama döndüğü yetmezmiş gibi   düşmeye devam edebilir. Tam trend kesildi, mükemmel alış yaptım, iyi para kazanacağım gibi hayallerde gezilirse bu terslikler traderi olağ***tü rahatsız edecektir. Hemen teknik düzeltmeler yapılmalıdır. Hisse senedi piyasasında her an her şeyin olabileceği doğal kabul edilmelidir.
3. Çok iyimser olma, traderin kendi düşüncelerine ve beklentilerine çok önem vermesidir. Oysa borsa ve piyasaya konsantre olmalı ve değerlendirmeler objektif   olmalıdır. Örnekler çoğaltılabilir.
Başarının anahtarı, sonuçlardan sorumlu olmaktır.

Hayatın her alanında olduğu gibi başarılı insanlar incelendiğinde, stres altında bulunmayan veya stresle başa çıkabilen, hayata olumlu bakan, işler ters gittiği zaman asla başkalarını suçlamayan kimselerdir. Borsa hakkında da bu böyledir. İyi trader; yaptığı tüm hisse senedi işlemlerinden kendisini sorumlu tutar. Bu onun motivasyonunu çok artırır. Başarılı trader, sonuçların kendisi tarafından üretildiğini bilir ve inancını bu yönde sürekli geliştirir. Sonuç olumsuz olursa onu denetlemesi daha kolay olur, yaptığı işlemden sonra geri döner ve hatasını bulur. Onu zihnine resmeder. Başarılı trader ;

1. Sonuçların kendisi tarafından hazırlandığını bildiği için başarısızlıktan hiç korkmaz. Sadece sonucuna bakar. Böylelikle sorumluluk almakla kaybedecek hiç bir şeyi olmadığına inanmıştır.
2. Başarılı traderde, trading için çelişki yoktur. Kendine haklı güveni vardır. Yıllarca çalışarak bu güveni elde etmiştir.
3. İşler yolunda gitmediği zaman altından kolay kalkar. Engin çalışması , buna olanak verir.
4. İnançları ve kuralları vardır. Bu inanç ve kuralları kendisi yarattığından sonuçlardan doğacak sorumluluğu rahatlıkla üstlenir.
5. Gerçek bir traderin kitabında başarısızlık diye bir kavram yoktur, sonuçlar vardır. O, sonuçların sorumluluğunu alır.

ÇÖZÜM
ZİHİNSEL DURUMUN KONTROLÜ, BORSA BAŞARISININ BİR PARÇASIDIR.
                                                                                                       -1-

forvet78

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 1
  • Profili Görüntüle
Ynt: BORSA DERSLERİ
« Yanıtla #18 : 23 Şubat 2012, 18:00:50 »
hocam hayırlı akşamlar,uçak için yorumunuzu alabilirmiyim saygılar

borsa-tilkisi

 • borsa tilkisi
 • Yönetici
 • Kahraman Üye
 • *****
 • İleti: 5207
  • Profili Görüntüle
Ynt: BORSA DERSLERİ
« Yanıtla #17 : 21 Şubat 2012, 23:38:24 »
borsada bi kural vardır uzun yıllar takip eden bilir bi kaç istisna harici değişmez
4 tavan çeken hisse tavanı bozar
4 dip çeken hissede dibi bozar
bunu iyi bilen bu bilgiyi paraya cevirebilir
buna en iyi örnek bu haftaki hareketi ile ilgili olarak ceması verebiliriz 4. tavandan bozdu :)

borsa-tilkisi

 • borsa tilkisi
 • Yönetici
 • Kahraman Üye
 • *****
 • İleti: 5207
  • Profili Görüntüle
Ynt: BORSA DERSLERİ
« Yanıtla #16 : 13 Şubat 2012, 11:31:58 »
günlük hisse takip eden arkadaslara bir kaç öğüdüm olacak
1- alacağınız hisseyi alıs yeri belirleyin
2- satıs yeri belirleyin
3- beklenmedik düşüşlere karsı stop fiyatınız olsun ( yani zarar kes )
4- günlük hisselerde illaki tavan beklemeyin bence +1+2+3+4+5+6+7+8+9 karda kardır sizin sansınıza ne kadarı düşerse artık
5-  alıs fiyatındn 1 kademe yukarıdan satmayı kar bilmek bile bazens tradede kardır aza kanat etmeyi bilin zarardan iyidir  . amac illaki hisseyiu tavandan vermektir ama nerde öyle yoğurdun bolluğu
6- güvenmediğiniz insanların günlük hisselerini almayın bu bende olsam dahi
7- herkez borsada devamlı kar edemez zararlarda stratejiniz olsun
8- hisse yazılıınca acın grafigine bi bakın durumum nasıl
9- burda yazılan hisselerin stop yeri alıs fiyatınızdır aşağı düşmesi halinde -3 stop noktasıdır ( sizde kendinize göre bir uygulama belirleyin )
10- günlük kar etiniz diyelim Allaha şükür deyip aza kanat edin bence amacımız az kar hep kar olsun
11- hisseyi yazılıs yerinden almaya özen gösterin tavan çekmis bi günlük hisseyi almak sizi üzecektir .
12- piyasa takibini iyi yapın endeks bozuksa  yurdısı bozuksa kötü haberler varsa bulasmayın günlük hisselere bence
13- size öğretcem sistemlerde hisseleri takip edin satıs yerini bilmiyorsanaz sistem size der

borsa-tilkisi

 • borsa tilkisi
 • Yönetici
 • Kahraman Üye
 • *****
 • İleti: 5207
  • Profili Görüntüle
Ynt: BORSA DERSLERİ
« Yanıtla #15 : 24 Ekim 2011, 08:56:36 »
Hisselerde operasyon nasil yapilir?
Hisse sahibi ile ortaklaşa operasyon yapıldığı için kimlerin elinde ne kadar lot var bilinir. Nasıl mı bilinir? İMKB’ye sorularak bilinir. Şirket sahibi kimlerin elinde ne kadar hisse var bilgisini, mevzuaten öğrenebildiği için bu bilgi hep elinin altındadır. O yüzden bu bilgiye istinaden yüklüce mal alan var ise onlar cezalandırılır, yani bezdirilir eğer yaygın bir şekilde küçük yatırımcının elinde ise veya birisi malı toplamış ise onu defetmek için bedelli artırım açıklanır. Böylece mal tekrar ele geçirilir.

Neticede mal çoğunluğu operasyon yapacak düzeye geldiğinde düğmeye basılır.

Malı kimler alacaktır? İlk önce borsada operasyon yapanların tanıdıkları, sonra seans salonu gediklileri sonra onların tanıdıkları(tüyocular) sonra internet takipçileri ve dergi okuyucuları yani küçük yatırımcılar. Yani yaklaşık 4 halka.

Mal hazır olduğunda ilk fişek yakılır. İlk önce önemsiz bir yerde basit bir haber medyaya servis edilir. Burada insan beyninin küçük rakamlar prensibi devreye girer. Bu yazıyı pek çok kişi okur ama önce kimse dikkat etmez. İkinci haber çıkınca jeton aynı anda herkeste düşer ve hareket başlar. Mesela bakır fiyatları eylül ayında artacak gibi bir haber servis edilir. Sonra bakır ürettiğini açıklayınca şirket, herkes hisse almak için atlar.

(Brova’da da satışların çok arttığına dair çıkan haber buna örnektir. Hisse artmaya başlayınca bu bilgiyi hatırlayanlar hemen borova alacaklardır, inanmazsanız izleyin görün.(Bilgi için Sayın Karasusarak’a teşekkürlerimle))

Bir anda hisse yukarıya gitmeye başlar, bu sefer fiyatın nereye gideceği konuşulmaktadır. Herkes bir şeyler söyler %30, %40 %50 diyenler olur, bazısı uçmaya başlar ama hakkaten de fiyatlar artık artıyordur.

Fiyat kimsenin bekleyemeyeceği kadar artar, seans içinde kalp krizi geçirtecek kadar uç hareketler gerçekleşir, “yuh artık bu kadar da olmazlar” yaşanır ve hisse için çok çok güzel bir haber gelir. Mesela petrol buldu, yabancı ortak geliyor gibi.

Bu aşamadan sonra bir miktar daha yukarı gidiş olur ama buradan sonra dönüş olur, hem de muhteşem bir dönüş. Hisse tabanlar yemeye başlar ve kimse mal veremez daha sonra durulur, sonra tekrar düşer ve nihayetinde başladığı yere gelir.

İşlemci bu esnada malı anlaşılan fiyatta satmaya çalışır. Malı bütün halkalara kademe kademe pazarlar, hızlı tepkiler gerçekleşir, nihayetinde malı satar ve hisseye artık yıllarca kimse uğramaz.

Özetle yapılan manüplasyonlar ülkemizde bu şekilde olur. İMKB ve SPK araştırma yapar fiilen bir şey olmaz, zanlılar kolayca dışarıda gezer, hiçbir ceza gelmez ya da kişiler cezalandırılamaz. Çünkü hakikaten sistemi, yatırıncıyı koruma güdüsü yoktur. İncelemeler usulen yapılır. Vurgunu yapanlar pahalı arabaları ile cemiyet hayatında boy gösterir. Her şey unutulur.

Mal alan garibanların yanında ise Allahları dışında kimseler yoktur. ( alıntıdır )

borsa-tilkisi

 • borsa tilkisi
 • Yönetici
 • Kahraman Üye
 • *****
 • İleti: 5207
  • Profili Görüntüle
Ynt: BORSA DERSLERİ
« Yanıtla #14 : 21 Temmuz 2011, 23:26:35 »
bugün yaşadığımız olay endeks alt desteği kırdımı diger alt desteğe gelir
61500 kırdı asağı
61200
61000
60500
60000
59500
desteklerini test etti
desteği kırılan senet yada endeks bi alt destege gelir mantığını unutmayın

borsa-tilkisi

 • borsa tilkisi
 • Yönetici
 • Kahraman Üye
 • *****
 • İleti: 5207
  • Profili Görüntüle
Ynt: BORSA DERSLERİ
« Yanıtla #13 : 16 Mayıs 2011, 22:23:44 »
BİR HİSSE SENEDİNDE OLUMLU HABER VAR VE GİTMİYORSA SÜPEYLE BAKMAK LAZIM OLAYA
YA HİSSE SENEDİ PAHALIDIR KAR SATISI YAPILIYORDUR
YA SPEK MALDAN ÇIKIYORDUR
YADA BİRİLERİ BASKI KURUP UCUZA TOPLAMAYA CALISIYORDUR
BAZENDE HİSSELER TEPKİLERİNİ PİYASADAN DOLAYI GEC VERİRLER

dsonat

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 7
  • Profili Görüntüle
Ynt: BORSA DERSLERİ
« Yanıtla #12 : 13 Mayıs 2011, 20:08:33 »
elinize sağlık üstad,,,biligileerini paylaştığın için teşekkür ederim.nice realize karlara :))

Cekirge101

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 21
  • Profili Görüntüle
Ynt: BORSA DERSLERİ
« Yanıtla #11 : 13 Mayıs 2011, 00:28:45 »
Üstadım,ellerinize sağlık ...insallah daha çok sey öğreneceğiz sizden   ;)
saygılarımla
« Son Düzenleme: 13 Mayıs 2011, 00:32:39 Gönderen: Cekirge101 »
''Önce önemsemezler, sonra gülerler, sonra kıskanırlar, en sonunda ise yenilirler.”

AYMA

 • Acemi Üye
 • **
 • İleti: 62
  • Profili Görüntüle
Ynt: BORSA DERSLERİ
« Yanıtla #10 : 25 Nisan 2011, 00:17:39 »
Stop loss yöntemlerini çok güzel analatmışsınız teşekkürler

borsa-tilkisi

 • borsa tilkisi
 • Yönetici
 • Kahraman Üye
 • *****
 • İleti: 5207
  • Profili Görüntüle
Ynt: BORSA DERSLERİ
« Yanıtla #9 : 24 Nisan 2011, 15:42:37 »
BORSADA FIRSATLAR BİTMEZ KAÇAN BALIK BÜYÜK OLUR HEP

borsa-tilkisi

 • borsa tilkisi
 • Yönetici
 • Kahraman Üye
 • *****
 • İleti: 5207
  • Profili Görüntüle
Ynt: BORSA DERSLERİ
« Yanıtla #8 : 09 Nisan 2011, 02:02:37 »
Stop Loss Yöntemleri
Nedense x liraya bir hisse alınırken y liraya çıkınca satacağım diye plan yapılır. Sanki alınan her hisse yükselecekmiş gibi kişi kendini şartlar ve hisse gerileyince de kendisini şartlandırmış olduğu için zarardayken hisseyi satmaz, satamaz. Eli varmaz. Çünkü hisse mutlaka gitmeliydi, sağlam hisseydi.
O satmadıkça hisse daha da düşer bir süre sonra olay "şimdi satsam çok zararım var, uzun vadede kazanırım bekleyeyim" şekline dönüşür.

Bir diğer problem de hisseyi alırken vadenin, yani X liraya alınan hissenin hangi vade için alındığının belirlenmemiş olmasıdır. Y lira'ya satılacak olması bir hedef ancak zaman bakımından ne kadar süreye göz yumulacak olduğunun da belirlenmesi gerekir.

Borsada alınan her hissede kazanılacak diye bir şart yoktur. Zarar gayet normaldir. Normal olmayan her hisseden kar edilecek şeklinde kişinin kendisini şartlandırması ve zarar ihtimalini dikkate almamasıdır. Önemli olan nerede dur denilmesini bilmektir. Buna da STOP LOSS deniliyor.

Adından da anlaşılacağı gibi stop loss, kaybın durdurulması demektir. Bu terim katı kurallarla belirlenmiş bir kavram değildir. Değişkendir. Kişinin göz yumacağı bir oran olabileceği gibi mekanik bir sistem de kullabilir. Bu iki başlığı detaylı olarak incelersek;

1- Nisbi Stop Loss
a) Hisse Alım Fiyatına Göre Yapılacak Uygulama
Örneğin stop loss için göz yumulacak oran %4 olsun. Bu durumda 10 lira'dan alınan hisse %4 değer kaybedince, 9,60'a gerileyince duyguya yer vermeden satılacaktır.

b) Hissede Kar Gerilemesine Göre Yapılacak Uygulama
Örneğin 10 liradan alınan hisse 12 oldu ama alırken hissede hedef 13'tü. Kağıt gerilemeye başladı. Acama düzeltme mi yoksa silkeleme mi? Tereddütüne düşmemek için Kar'dan Zarar yaparken uygulamak üzere stop loss için bir oran belirlenir. Örneğin bu oran %4 olsun. Bu durumda kağıt en yüksek gördüğü 12'den %4 gerilediği zaman, 11,52 olduğu zaman, stop loss uygulanır ve satış yapılır.

2- Mekanik Stop Loss
a) Ortalamaya Göre Yapılacak Uygulama
Hissede yapılan yatırımın vadesine göre ortalamalar takip edilir. Bu ortalamalar yatırımcının yatırım prensibine göre değişir. yaygın kullanılanlar 10, ,20, 50, 100 vb.' dir. Örneğin Hissenin 21 günlük otalaması stoploss olarak takip edilirse hisse bu fiyatın altına inince ayı tuzağına karşı hacim de takip edilerek stop loss uygulanır. Yatırım uzun vadeli düşünülmüşse daha uzun süreli ortalamalar kullanılır.

b) Trend takibine Göre Yapılacak Uygulama
Hissede yapılan yatırımın vadesine göre trendi takip edilir ve fiyatlar trendin altına indiğinda ayı tuzağına karşı hacim de takip edilerek stop loss uygulanır.

c) Destek-Direnç Takibine Göre Yapılacak Uygulama
Borsada en dipten alıp en yüksekten satmak mümkün olmadığı için kademeli alım ve kademeli satım yöntemi kullanılır. Nedir bu kademeli alım, kademeli satım? Borsada alırken kazanılır. Hisse desteğinden alınır direncinden satılır.

Dirençler ve destekler belirlenir, desteklerde ve dirençlerde hacim takip edilir. Desteğin sağlamlığına, hissenin desteğinden destek bulduğu ve yükselişe geçtiğine kanaat getirilirse aşılan direnç destek olarak görev yapacaktır ve ilk hedef bir sonraki direnç olacaktır. Bu durumda hisse yükseldikçe alım yapılabilir. Aynı şekilde direnç ve hacim takip edilir. Direnç hacimle aşılırsa bir sonraki direncine kadar gidebileceği düşünülür ve satış bekletilir. Eğer direnç hacimsiz geçilmişse "direnç geçildi" havası yaratmak üzere olası bir boğa tuzağı kurulmuş demektir ve satış yapmak faydalı olacaktır. Çünkü hisse bu direncini aşamadığı için muhtemelen güç toplamak için desteğine geri dönecektir.

Peki stop loss nasıl uygulanır?
Hissenin desteği takip edilir ve eğer desteğin kırıldığına kanaat getirilirse stop loss uygulanır. Çünkü destek kırılırsa bir sonraki olası durak bir alt destek olacak diye düşünülür.

Faydası ne olur?
9,80 desteği kırılırsa ve satış yapılırsa bir alt destekten 9,60, 9,50 vs. alım yapılarak %2-3 daha aşağıdan alım fırsatından faydalanılabilir.

Canlı bir örnek vermek gerekirse,
Parsn topiğinde kağıt 2,52 direnci yakınındayken direnç-hacim-trend kırma konusunu aktarıp hacimsiz yükselerek boğa tuzağı kurulması ihtimalini, gerilemesi halinde de 2,36-2,40 aralığına kadar gerileme ihtimai olduğunu belirtmiştim. Hacimsiz olarak 2,54 gördü ve sonrasında kağıt endeksin kötü olmasının da etkisiyle 2,40'a kadar geriledi. Eğer kağıt 2,52 geçildi diye düşünülüp 2,54'ten alınmış olsaydı alım fiyatına göre %6 gerilemiş olacaktı. Halbuki 2,40'tan alım yapılmış olsaydı bir sonraki direnç olan 2,52'ye kadar potansiyel %5'lik bir kar ihtimali sözkonusu olabilecekti.
"Borsa'da alırken kazanılır" prensibi bu şekilde işlem yapmaktır.

Bahsi geçmişken trend dönüşümlerinde hacim kriterini aktarmak gerekirse,
Trendin yukarı kırıldığına kanaat getirilebilmesi için trendin hacmin 1 haftalık ortalamasının 1,5-2 kat üzerinde yukarı yönlü kırılması gerekir. Aşağı yönlü kırılması için de hacmin önceki birkaç güne göre bir miktar artması yeterlidir.

d) 3 Bars Nett Yöntemi
Joseph Stowell tarafından geliştirilmiş ve Daryl Guppy tarafından geliştirilmiştir.

1- Bugünün en düşük fiyatı tespit edilir.
2- Geriye doğru bu en düşük fiyattan daha düşük en düşük fiyat tespit edilir.
3- Bu en düşük fiyat stop loss olarak kullanılır. Hisse bu değerin altına inerse stop loss uygulanır.


borsa-tilkisi

 • borsa tilkisi
 • Yönetici
 • Kahraman Üye
 • *****
 • İleti: 5207
  • Profili Görüntüle
Ynt: BORSA DERSLERİ
« Yanıtla #7 : 05 Nisan 2011, 23:40:17 »
BORSADA HİSSE ALIRKEN DİKKAT EDİLECEK KURALLAR
1- HİSSENİN Bİ BEKLENTİSİ VARMI ( KAR, SATIS, ORTAKLIK, İSTİRAK SATISI, ZARARDAN KARA GECİŞ, KAR ARTISI , TREND DEĞİŞİMİ, ÖNEMLİ Bİ HABER VS. )
2- HİSSE FİYAT DİP SEVİYESİNDEMİ TAVAN SEVİYESİNDEMİ
3- İNDİKATÖRLERİ NE DİYOR ACABA ALMI ? SATMI ?
4- ŞİRKETİN SEKTÖRDEKİ DURUMU
5- BİLONCODAKİ KAR ZARAR DURUMU
6- HİSSEYİ ALIRKEN BU SORULARI Bİ GÖZDEN GECİRİN

gülçin

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 4
  • Profili Görüntüle
Ynt: BORSA DERSLERİ
« Yanıtla #6 : 05 Nisan 2011, 14:08:37 »
Sabırsızlıkla bekliyoruz hocam.