İMKB 100 GÜNİÇİ


GAP BOŞLUKLARI

Gap Boşlukları

Borsa sözlük anlamı alım veya satım işleminin gerçekleşmediği fiyat bölgesidir...
Alıcılar ve satıcılar arasındaki denge fiyatlarda kurulamadığından ötürü senetler gün içindeki alım satım sırasında bir önceki günün en yüksek seviyesinden de üstte olarak açılırlar ve daha da yukarıya giderler, veya satıcıların çoğunlukta olduğu ortamda senetler düşük fiyattan açarlar ve bir önceki günün en düşük fiyatıyla aralarındaki fiyat farkını kapatmadan günü tamamlarlar. Bu durumda grafikler (çubuk grafiklerinde) üzerinde birtakım fiyat boşlukları oluşur. Fazla derinliği olmayan ve çok az miktarda işlem gören senetlerde alım-satım boşlukları anlam taşımazlar. Temettü dağıtımı sırasında oluşabilecek boşluklarda teknik açıdan anlam taşımazlar. Önem taşıyan boşluklar üçe ayrılır.

KOPMA (KURTULMA ) BOŞLUKLARI:
Sıkışma hareketinin sonunda ve akımın yön değişimini gösterircesine direnç veya destek bölgesinin kırılışında ( geçilişinde ) ortaya çıkabilir. İşlem miktarı ile desteklendiklerinde teknik analizciye önemli ipucu verir. Boşluğun büyüklüğü önem taşımaktadır ve kopuş gücünün kuvveti hakkında yatırımcıyı bilgilendirir. Bu türden boşluklar genellikle uzun süren taban oluşturulmasının sonucunda görülür. Senet fiyatları hızla yukarı gider.

ÖLÇME VEYA KAÇIŞ BOŞLUKLARI
Genellikle yolun yarısında gerçekleşir ve gidilecek mesafenin yarısını belirttiklerinden ölçme boşlukları adını taşırlar. Kopma boşlukları sırasında senet çoğu kimse tarafından bilinmemekte ise de ölçme boşluklarının oluştuğu yerde çoğu yatırımcı senedin ismini öğrenmiştir ve senet popüler hale gelmiştir. Fiyat kopma sırasında boşluklar bırakarak (İMKB ' de tavan-tavan yaparak ) hızla koşusuna devam eder.

BİTKİNLİK BOŞLUKLARI :
Son zirvede alım ve satım işlemleri yoğunlaşır. Alışlar sırasında oluşan boşluklara, satışları simgeleyen ve aşağı yönde oluşan boşluklar da katılmaktadır. Fiyatlar geniş bir çerçeve içinde hareket etmektedir. Son zirve elde edildikten sonra bir kaç gün devam eden satış boşlukları görülür. Artık bitkinlik başlamıştır. İşlem miktarı bitkinlik boşluklarında çok fazladır. Ölçme boşluklarından sonra senet herhangi bir satış dalgasına çarpmadan uzun süre yoluna devam ederken bitkinlik boşluklarında ise fazla gitmeden dirence uğrar ve hızlı inişler, çıkışlar başlar. Ölçme boşlukları genellikle bayrak veya flama formasyonunun sonuçlanması sırasında başlar. Bitkinlik boşlukları önceki sıkışma bölgesinden boşluklar bırakarak çıkılıp varılması gereken yere gelindikten sonra oluşur.
--------------------------------------------------------------------------------

Google Google Reddit Reddit Twitter Twitter Facebook Facebook Feed
Send eMail to a friend eMail  

BlinkList BlinkList blogmarks BlogMarks del.icio.us Del.Icio.Us Digg Digg Fark Fark FriendFeed FriendFeed Linkedin Linkedin

Mixx Mixx MySpace MySpace StumbleUpon StumbleUpon Technorati Technorati YahooMyWeb YahooMyWeb

Yasal Uyarı : www.borsatilkisi.com internet sitesinde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Copyright © www.borsatilkisi.com Tüm Hakları saklıdır.